آشنایی با سوکت شارژر یا همان جک برق لپ تاپ های مختلف

آیا تا به حال به جک های روی لپ تاپ خود توجه کرده‌اید؟ آیا تابه‌حال درباره ساختار و انواع آن چیزی شنیده‌اید؟ در این مقاله ما به معرفی انواع جک هایی که بر روی لپ تاپ ها وجود دارد می‌پردازیم و با انواع آن شما را آشنا می‌کنیم؛ مانند جک پاور، جک USB و جک لن. در ادامه به نکات مهمی که باید در نگهداری از پورت لپ تاپ رعایت کنید، به شما یادآوری می‌شود. همچنین عواملی که باعث خرابی جک ها در لپتاپ می‌شود موردبررسی قرار می‌گیرد. در انتهای مقاله هم نکاتی درباره تعویض جک لپ تاپ به شما گفته می‌شود. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

جک لپ تاپ

 

جک های لپ تاپ بخش‌های ورودی لپ تاپ ها محسوب می‌شوند که سایر لوازم و قطعات جانبی به آن متصل شده و ارسال و دریافت اطلاعات از طریق آن‌ها صورت می‌گیرد. جک لپ تاپ با نام‌های دیگری مانند (پورت لپ تاپ و سوکت لپ تاپ) نیز شناخته می‌شود. جک‌های لپ تاپ بر روی برد به‌صورت محکم لحیم می‌شوند.

جک های موجود در لپ تاپ به دو شکل هستند؛

 • نوع اول جک ها به‌صورت مستقیم بر روی مادربرد اصلی قرار داشته و بر روی آن لحیم شده‌اند.
 • نوع دیگر پورت های لپ تاپ بر روی بُردی جداگانه قرار دارند که از طریق یک فلت به مادربرد متصل می‌شوند که اصطلاحاً به آنها برد بچه پاور یا برد پاور نیز میگویند.
معرفی پورت های مختلف بر روی لپ تاپ

تنوع پورت هایی که در لپ تاپ ها وجود دارد بسیار متفاوت می‌باشد و انواع مختلفی دارد. پورتهای لپ تاپ شامل پورت یو اس بی، پورت شارژ یا جک برق (DC JACK) ، پورت هدفون، LAN ، HDMI میباشد همچنین در گذر زمان و با آمدن لپ تاپ های نسل جدید برخی پورت ها از روی لپ تاپ ها حذف و پورت های نسل جدید مانند پورت TYPE C که سرعت بالاتری هم دارند، جایگزین آنان شده است.

 

در ادامه به پورتهای متفاوتی که در ساختار لپ تاپ بکار رفته است، می پردازیم:

پورت برق (پاور) لپ تاپ

جک برق همان جک شارژر لپ تاپ است که آداپتور لپ تاپ، از طریق این پورت به دستگاه متصل می‌شود. بااتصال آداپتور به پورت پاور لپ تاپ، برق در لپ تاپ جریان پیداکرده و نیز باتری لپ تاپ را شارژ می‌کند. جک های برق ازنظر ظاهر و نوع اتصال می‌توانند متفاوت باشند.

 

انواع پورت شارژر از نظر اتصال

پورت شارژر لپ تاپ ازنظر نوع اتصال به مادربرد انواع مختلفی دارد؛

 • نوع اول جک شارژر لپ تاپ این‌گونه است که با سیم به مادربرد متصل می‌شود. روی مادربرد لپ تاپ هم یک سوکت برای اتصال این جک برق وجود دارد. تعویض این نوع جک برق، بسیار آسان است.
 • نوع دیگر پورت شارژ لپ تاپ، نوع بدون سیم آن است. جک برق بی‌سیم لپ تاپ به‌صورت مستقیم به مادربرد وصل می‌شود و با لحیم در جای خود محکم قرارگرفته است. برای تعویض این جک پاور بی سیم لپ تاپ باید که ابزار و وسایل حرفه‌ای داشته باشیم. تعویض پورت پاور بی‌سیم بسیار سخت‌تر از نوع با سیم آن است.
پورت صدا لپ تاپ

از طریق پورت صدا اطلاعات صوتی تبادل می‌شود. در لپ تاپ های قدیمی‌تر، ۲ پورت یعنی پورت هدفون و پورت میکروفون وجود داشت که جک هدفون به رنگ سبز و جک میکروفون نیز به رنگ قرمز بود؛ اما در لپ تاپ های جدید، این دو پورت در یک پورت تعبیه‌شده‌اند که به آن جک ۳.۵ میلی‌متری صدا نیز میگویند.

پورت USB لپ تاپ

پورت یو اس بی (USB) پرکاربردترین پورت در لپ تاپ، کامپیوتر و سایر لوازم صوتی و تصویری است. در بسیاری از دستگاه‌های امروزی مانند اسکنر، دوربین، شارژر، پرینتر، ماوس و کیبورد جک USB قابل‌مشاهده است. البته نسخه‌های متفاوتی از این پورت یو اس بی وجود دارد که رفته‌رفته سرعت انتقال اطلاعات در آن افزایش میاید.

 • پورت USB 2.0 لپ تاپ

USB یک درگاه ارتباطی است که در اغلب لوازم‌های الکترونیکی موجود در بازار بکار گرفته شده و برای اتصال لوازم جانبی گوناگون مانند ماوس و صفحه‌کلید مورداستفاده قرار می‌گیرد. سرعت انتقال در پورت یو اس بی ۲.۰ در حدود ۴۸۰ مگابایت در ثانیه است.

 • پورت USB 3.0 لپ تاپ

نسل بعدی از پورت های USB، پورت های یو اس بی ۳.۰ هستند که همان‌طور هم‌میدانید به رنگ آبی روشن می‌باشند. سرعت انتقال در این نسخه حدود ۱۰ برابر افزایش‌یافته و به‌سرعت حدود ۵ گیگابایت بر ثانیه رسیده است. البته باید بدانید که پورت USB 2.0 و USB 3.0 با هم سازگار هستند و می‌توانید هرکدام را به نوع دیگری آن متصل نمایید.

 • پورت USB type-C لپ تاپ

جدیدترین نسل یو اس بی ها، USB تایپ سی است. این پورت ها در شکل‌های متفاوتی نسبت به نسل‌های قدیمی‌تر خود هستند و همچنین سرعت بسیار بالاتری در انتقال اطلاعات دارد. در زمان متصل شدن به پورت USB type C نگران اتصال اشتباه نباشد، از هر دو طرف شما امکان اتصال را دارید.

 

پورت لن (شبکه) لپ تاپ

پورت شبکه که نام دیگر آن پورت Ethernet می‌باشد، یک پورت برای اتصال به شبکه و چند سیستم به یکدیگر است. با کابل لن شما می‌توانید لپ تاپ خود را از طریق این جک به WiFi متصل نمایید.

پورت HDMI لپ تاپ

پورت‌های اچ دی‌ام ای (HDMI) محبوب‌ترین خروجی برای اتصال به تلویزیون‌های خانگی، ویدئو پروژکتور و صفحه نمایش ها هستند. پورت HDMI صدا و تصویر را باکیفیت و سرعت بالایی انتقال می‌دهد. اگر دستگاهی که به لپ تاپ شما از طریق جک HDMI متصل می‌شود بلندگو داشته باشد، صدا از آن پخش خواهد شد.

پورت VGA لپ تاپ

پورت وی جی‌ای (VGA) لپ تاپ نسل قدیمی خروجی‌های ویدئویی هستند که از طریق این پورت، داده‌های تصویر به صورت آنالوگ به صفحه نمایش های خارجی انتقال داده می‌شود. جک VGA به دلیل اندازه بزرگی که دارد در لپ تاپ‌های نسل جدید حذف شده است. این پورت فقط تصویر را انتقال داده و هیچ صدایی در آن منتقل نمی‌شود.

پورت رم (SD Card)

این پورت در برخی لپ تاپ ها دیده می‌شود که یک حافظه رم از طریق آن به دستگاه متصل می‌شود. از این پورت برای اضافه کردن یک حافظه جانبی به دستگاه اضافه می‌شود.

نکات مهم در نگهداری از جک های لپ تاپ

موارد بسیار مهمی در این زمینه وجود دارد که شما باید آن را رعایت کنید تا جک های لپ تاپ شما خراب نشده و به مشکل نخورد؛

 • پورت ها را تمیز و خاک‌گیری نمایید.
 • در موقع متصل کردن سایر دستگاه‌ها و سیم‌ها به لپ تاپ، به نوع قرار گیری و محل اتصال آن توجه داشته باشید. رابط دیگری را اشتباهاً به پورت های دیگر متصل نکنید.
 • در زمان اتصال قطعات، از اعمال فشار بیش‌ازحد به پورت ها خودداری نمایید که امکان شکستگی و شل شدن در آنها وجود دارد.
 • جک های لپ تاپ به آب و مایعات بسیار حساس هستند و به‌راحتی خراب می‌شوند. علاوه بر پورت ها، مایعات می‌توانند باعث خرابی در بخش‌های اصلی لپ تاپ شما بشوند.
از کجا بفهمم که پورت لپ تاپم خراب شده است؟

واضح‌ترین نشانهٔ خرابی جک ها در لپ تاپ آن است که در هنگام اتصال لوازم جانبی، لپ تاپ شما با شناسایی و خواندن آن قطعه یا دستگاه مواجه می‌شود. در قدم اول پورت را خاک‌گیری کرده و از سالم بودن آن قطعه، اطمینان حاصل نمایید. اگر مشکل برطرف نشد، باید برای تست سلامت پورت لپ تاپ خود، به یک تعمیرگاه مراجعه نمایید.

تعویض پورت لپ تاپ چگونه است؟

جک لپ تاپ می‌تواند به هر علتی خراب‌شده و نیاز به تعویض داشته باشد. جک های لپ تاپ به‌صورت محکم روی بُرد لحیم شده‌اند، جداسازی و تعویض آن‌ها کار آسانی نیست. برای تعویض جک لپ تاپ نیاز به تجهیزات حرفه‌ای و مهارت بالا است. اگر شما تجربه‌ای در این زمینه ندارید به شما توصیه می‌کنیم که به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه نمایید.

در این مطلب ما به پورت های لپ تاپ اشاره کردیم و انواع آن را برای شما توضیح دادیم. در برخی از پورت ها هم نسل‌های متفاوتی وجود داشت که همه آن را برای شما تشریح کردیم. همچنین جدولی از انواع پورت های شارژر برای شما گردآوری شده است. در ادامه مطلب هم به نشانه هایی که یک پورت خراب می‌تواند داشته باشد اشاره نمودیم. نکاتی هم درباره تعویض پورت‌ها گفتیم که حتماً به آن توجه داشته باشید و اگر تخصصی در این زمینه ندارید از تعویض آن جدا خودداری کرده و به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه نمایید. امیدواریم این مطلب برای شما آموزنده بوده و اطلاعات شما بیشتر کرده باشد.

منبع : سایت همکارمان کامپیوتر افق