همه چیز در مورد باتری لپ تاپ ها

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چگونه لپ تاپ شما بدون اینکه به برق متصل باشد، کار می‌کند؟ لپ تاپ ها برخلاف کامپیوترها دارای قطعه‌ای به نام باتری هستند. باطری لپ تاپ انرژی برق را در داخل خود ذخیره می‌کند. در این مقاله ما به معرفی کامل باتری لپ تاپ می‌پردازیم و به شما میگوییم که از چه بخش‌هایی تشکیل‌شده است. همچنین یک راهنمای کامل برای نگهداری از باطری لپ تاپ نوشته شده و عوامل که بر عمر باتری تأثیر می‌گذارد را بررسی کرده‌ایم. اگر باتری لپتاپ شما خراب شده است، می‌توانید راهنمای گام‌به‌گام از خرید تا تعویض آن را مطالعه نمایید. راهنمای کامل دیگری برای پیدا کردن باتری سازگار برای لپ تاپ با برندهای مختلف گردآوری شده است که حتماً آن را مطالعه نمایید.

باتری لپ تاپ

باتری لپ تاپ، منبع تأمین انرژی دستگاه در زمانی که آداپتور متصل نیست، می‌باشد و نیز باتری قابلیت استفاده از لپ تاپ را بدون سیم برق در مکان‌های مختلف، به ما می‌دهد. باطری ها می‌توانند برای چند ساعت برق لازم برای فعالیت لپ تاپ را تأمین کنند. جنس اغلب باتری لپ‌تاپ‌ها از لیتیوم یونی هست که قدرت و قیمت مناسبی دارند.

باتری لپ تاپ از چه بخش‌هایی تشکیل‌شده است؟

باتری اجزایی دارد که باید به آنها در هنگام خرید و نصب توجه داشته باشید؛ ازجمله قاب، سلول‌ها، خار، جای پیچ و سوکت باتری.

 • قاب مشخص‌ترین بخش باتری است و به‌طورکلی قاب، همان شکل و ساختار باتری را تشکیل می‌دهد.
 • در باطری های داخلی، خار و جای پیچ وجود دارد و در هر لپ تاپ محل قرارگیری پیچ و خار متفاوت خواهد بود.
 • سوکت باتری نیز همان قسمت اتصال باتری با مادربردمی‌باشد، در باتری های خارجی به‌طور مشخص روی خود آن است. در باتری های داخلی ممکن است روی باتری باشد و یا با سیم به مادربرد متصل بشود.

انواع باطری های لپ تاپ ازنظر اتصال

باتری داخلی؛ این نوع باتری در داخل لپ تاپ قرار دارد و برای تعویض آن باید پیچ‌های قاب لپ‌تاپ باز شود و همان‌طور که در تصویر بالا نظاره کردید نوع سوکت باتری ها متفاوت از هم می‌باشد.

باتری خارجی؛ ساده‌ترین نوع باتری برای تعویض می‌باشد و محل قرارگیری آن بیرون از قاب است. برای جداسازی آن تنها کافی ست که قفل‌های آن را بازکنید.

 

 

سلول در باتری چیست؟

باتری لپ تاپ، خودش از چند باطری جداگانه و کوچک‌تر ساخته می‌شود که به آن سلول (Cell) گفته می‌شود؛ به‌طور مثال یک باطری ۶ سلولی، در خودش ۶ باطری کوچک‌تر دارد. اما این باتری ها باید به نحوی در مدار قرار می‌گیرند که جریان و ولتاژ مناسب را تأمین نمایند. پس برای آنکه در باطری‌ها به جریان و ولتاژ بیشتر رسید، مدار آن به‌صورت سری – موازی بسته می‌شود. در همان باطری ۶ سلولی، ۳ باتری در ۲ ردیف قرارگرفته‌اند.

هر لپ تاپ، باتری مخصوص خودش را دارد که تعداد معینی از سل (سلول) ها را در خود جای‌داده است. گاهی اوقات هم برای یک لپ تاپ، دو نوع باطری وجود دارد که تفاوت آنها در تعداد سلول‌ها است، مثلاً باتری لپ تاپ دل Inspiron 1525، باتری ۶ و ۹ سلولی دارد.

تعداد سلول‌ها در زمان نگه‌داری شارژ با هم فرق دارند، هرچه بیشتر باشد زمان نگه‌داری نیز افزایش میابد و در برخی مدل‌ها گاهی به دلیل وجود ۳ سل بیشتر، قسمتی از باتری از زیر دستگاه یا از پشت دستگاه بیرون زده می‌شود.

انواع باتری لپ تاپ ازنظر تعداد سلول:

 • باتری لپ تاپ ۳ سلولی
 • باتری لپ تاپ ۴ سلولی
 • باتری لپ تاپ ۶ سلولی
 • باتری لپ تاپ ۸ سلولی
 • باتری لپ تاپ ۹ سلولی
 • باتری لپ تاپ ۱۲ سلولی

توان باتری در لپ تاپ ها چیست؟

واحد سنجش توان باتری وات بر ساعت یا (whr) می‌باشد که روی تمام باتری ها ثبت می‌گردد و همچنین از این عدد می‌توان به تعداد سلول‌های باتری پی برد. به‌طور مثال یک باتری با توان ۵۸ وات بر ساعت، ۶ سلول خواهد داشت.

 

 

۷ نکته مهم در نگهداری از باطری لپ تاپ

باتری لپ تاپ یک قطعه‌ای است که به‌مرورزمان خراب می‌شود. بااین‌حال نکاتی وجود دارد که می‌تواند عمر آن را بیشتر کرده و از هزینه‌های بیشتر جلوگیری نماید.

 • باتری لپتاپ خود را تمیز نگه‌دارید.
 • اجازه ندهید که مقدار شارژ باتری شما به صفر برسد و زمانی که سیستم شما آلارم باتری می‌دهد به آداپتور وصل کنید. زمانی که باتری شما به‌صورت کامل خالی می‌شود، به آن شوک واردشده و ممکن است به‌شدت آسیب ببیند و در مدت‌زمان کوتاه نیاز به تعویض آن پیدا خواهید کرد. پس توصیه ما به شما این است که باطری خود را قبل از رسیدن به زیر ۱۵ درصد، به شارژ وصل نمایید.
 • نور صفحه خود را تنظیم نمایید. تنظیم نبودن مقدار روشنایی صفحه‌نمایش، می‌تواند باعث تخلیه سریع‌تر باتری شود.
 • بستن برنامه‌هایی که انرژی زیادی مصرف می‌کنند. در زمان روشن بودن سیستم، برنامه‌هایی مشغول به فعالیت هستند و ممکن است به تمام آنها نیاز نداشته باشید. پس آن‌ها را از لیست خارج کرده و اجازه مصرف باتری را به آنان ندهید.
 • باتری لپ تاپ نیز یک قطعه مصرفی بوده و نمی‌تواند برای همیشه کار کند، پس در طول زمان فرسوده و کهنه می‌شود. بسیار مهم است که در زمان مناسب اقدام به تعویض باتری لپتاپ خود کنید، زیرا امکان دارد باتری فرسوده، به سایر قطعات دستگاه شما صدمه وارد کرده و هزینه بیشتری را برای شما بتراشد.
 • از آداپتور مناسب برای شارژ باطری خود استفاده نمایید. اگر آداپتوراصلی شما به دلیل خرابی دیگر قابل‌استفاده نیست، لطفاً مدل مشابه و اورجینال آداپتور را تهیه نمایید و در ضمن ضعیف بودن آداپتور باعث دیر شارژ شدن باطری و به‌مرور باعث خراب شدن آن خواهد شد.
 • باید حتماً هفته‌ای ۲ بار باتری لپ تاپ را شارژ کامل و تا حداقل ۱۵ درصد خالی کنید.

همچنین در مقاله نکات مهم در نگهداری از باتری لپ تاپ چیست؟ بیشتر دربارۀ نکات نگهداری باتری بحث کرده ایم.

عمر باتری لپ تاپ شما به چه چیزهایی بستگی دارد؟

مدت‌زمان ماندگاری و عمر باتری لپ تاپ به شرایط استفاده بستگی دارد. لپ‌تاپ‌هایی که بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرند و بیشتر اوقات در شارژ هستند، تقریباً هرسال به باتری‌های جدید نیاز پیدا می‌کنند. در برخی دیگر ممکن است که کارکرد کمتری دارد، می‌تواند عمر باتری به ۲ سال یا بیشتر هم برسد.

البته ماندگاری باطری رابطهٔ مستقیم باکیفیت محصول دارد و توصیه می‌کنیم که باتری اورجینال برای لپ تاپ خود خریداری نمایید.

برای شارژ باطری، از آداپتور مخصوص لپ تاپ خود استفاده نمایید. تا به دلیل ناسازگاری، عمر باتری شما کاهش نیابد.

از کجا بفهمم که باتری لپ تاپم نیاز به تعویض دارد؟

برای آنکه بفهمیم باتری لپ تاپمان نیاز به تعویض دارد یا خیر، کار سختی نیست. یکسری نکات هستند که اگر هرکدام از آنها را مشاهده کردید، باید بدانید که زمان تعویض باتری فرارسیده.

 • زود شارژ خالی می‌کند؛ اگر باطری شما به خوبی شارژ نگه نمی‌دارد، نشانه‌ای است از خرابی باتری شما.
 • داغ می‌کند؛ باتری های فرسوده و قدیمی سریع داغ می‌کنند.
 • دیر شارژ می‌شود؛ علاوه بر آنکه باطری لپ تاپ شما زود خالی می‌شود، زمان بیشتری طول می‌کشد که شارژش کامل شود.
 • باتری قبل از اینکه کامل خالی شود، لپ تاپ به‌صورت ناگهانی خاموش می‌شود.
 • در نوع داخلی، ممکن است باتری باد کند؛ اگر حجم باتری شما زیاد شده و بخش‌هایی از لپ‌تاپ بالا آمده است، هر چه سریع‌تر باتری را تعویض نمایید. اگر شما در تعویض باطری لپ تاپ سهل‌انگاری کنید، باتری رفته‌رفته باد کرده و می‌تواند باعث شکستگی و خرابی در سایر قطعات داخلی بشود.

 

چگونه باتری سازگار با لپ تاپم را پیدا کنم؟

برای فهمیدن نوع باطری لپ تاپ خود، در ابتدا آن را خاموش کرده و از برق بکشید. سپس باتری را از پشت آن خارج نمایید. معمولاً اطلاعات کامل باتری بر روی پشت آن ثبت می‌شود؛ ازجمله شماره مدل، نوع باطری، توان و گنجایش. درصورتی‌که هیچ اطلاعاتی بر روی باتری شما ثبت‌نشده است، می‌توانید با نصب برنامه batteryCare مشخصات دقیق آن را مشاهده نمایید. همچنین می‌توانید از طریق تماس با ما، با کارشناسان ما ارتباط برقرار کرده تا شما را در خرید باطری مناسب راهنمایی نمایند.

همچنین قبل از خرید، قسمت‌های مهم باطری خود را با عکس کالا موجود در سایت مقایسه کنید تا مطمئن شوید که با رایانهٔ کیفی شما سازگار خواهد بود. برای دریافت راهنمایی نیز می‌توانید از بخش تماس با ما، با کارشناسان ما در ارتباط باشید و برخی از مواردی که به شما در تشخیص سریع و پیدا کردن مدل باطری لپ تاپ کمک می‌کند، به صورت زیر می‌باشد؛

باتری لپ تاپ اپل APPLE: حرف A به همراه ۴ عدد به‌طور مثال A1322 نوشته می‌شود.

 

باتری لپ تاپ لنوو LENOVO: حروف FRU در ابتدای مدل آن نوشته می‌شود.

 

باتری لپ تاپ ایسر ACER: حروف AS یا AL در ابتدای مدل ذکر می‌شود.

 

 

 

باتری لپ تاپ ایسوس ASUS: حروف A32 در ابتدای مدل نوشته می‌شود یا پارت باطری را داخل باکس جستجو سایت وارد نمایید.

 

 

باتری لپ تاپ ام اس آی MSI: حروف BTY در ابتدای مدل آن نوشته می‌شود.

 

 

باتری لپ تاپ توشیبا TOSHIBA: حروف PA به همراه ۴ عدد، مدل آن خواهد بود.

 

 

باتری لپ تاپ سونی SONY: حروف BPS روی باطری به همراه ۲ عدد نشانگر مدل آن است.

 

 

باتری لپ تاپ اچ پی HP: حروف HSTNN روی باطری که ترکیبی از حروف و عدد در ادامه آن می‌آید.

 

 

باتری لپ تاپ دل DELL: حروف و اعداد نوشته‌شده جلوی Type، مدل باتری هستند.

 

 

نکات کلیدی در هنگام خرید باتری لپ تاپ

 • در هنگام خرید باتری توجه داشته باشید که باطری مناسب با برند لپ تاپ خود را تهیه نمایید.
 • حتماً مشخصات دقیق باطری‌ها را در بخش توضیحات محصول مطالعه نمایید و اگر سؤالی در رابطه با محصول دارید، می‌تواند در بخش پرسش و پاسخ آن را مطرح نمایید.
 • قیمت باتری لپ‌تاپ؛ لزوماً گران‌ترین باتری لب تاپ، بهترین باتری نخواهد بود. اما این دلیل نمی‌شود که باتری ارزان بر روی لپ تاپ خود نصب نمایید. صرفاً منظور این است که یک باطری مناسب و اورجینال خریداری نمایید.
 • در هنگام خرید به ضمانت معتبری که ارائه می‌شود و شرایط آن حتماً توجه کنید.
 • از خرید باتری‌های متفرقه و غیر ایمن اکیداً خودداری نمایید. باتری‌هایی که توسط شرکت‌های معتبر ارائه نشده است، خطر انفجار داشته و همین موضوع می‌تواند خسارت‌های بیشتری را به دستگاه شما وارد کند. توجه داشته باشید که با خرید یک باتری مناسب و باکیفیت، می‌توانید مدت‌زمان بیشتری از آن استفاده نمایید.

مشخصات یک باتری خوب برای لپ تاپ چه می‌باشد؟

 1. باتری خوب و سریع شارژ می‌شود.
 2. به خوبی شارژ نگه می‌دارد.
 3. باتری در هنگام کار با لپ تاپ داغ نمی‌کند.
 4. باتری تعویضی یا بازشده نباشد.
 5. دارای گارانتی بوده و نیز بهتر است باتری شامل گارانتی تعویض هم باشد.
 6. باتری شما هر یک از مشخصات بالا را ندارد، بدانید که کیفیت مناسب را نداشته یا آنکه کهنه‌شده و نیاز به تعویض دارد.

مراحل تعویض باتری لپ تاپ

برای تعویض قدم‌به‌قدم باتری لپ تاپ خود، می‌توانید مدل لپ‌تاپ را در بخش وبلاگ سایت ما جست‌وجو نمایید. آموزش‌ها به‌صورت جامع برای تمام لپ‌تاپ ها موجود می‌باشد.

باطری های موجود در بازار برای برند های مختلف

 • باتری لپ تاپ ایسوس (ASUS)
 • باتری لپ تاپ دل (DELL)
 • باتری لپ تاپ لنوو (Lenovo)
 • باتری لپ تاپ اچ پی (HP)
 • باتری لپ تاپ اپل (Apple)
 • باتری لپ تاپ ایسر (Acer)
 • باتری لپ تاپ سونی (Sony)
 • باتری لپ تاپ سامسونگ (Samsung)
 • باتری لپ تاپ ام اس ای (MSI)
 • باتری لپ تاپ توشیبا (Toshiba)
 • باتری لپ تاپ ال جی (LG)

باتری لپ تاپ هم مانند سایر قطعات مصرفی، عمری دارد و به‌مرورزمان فرسوده شده و کارایی خود را از دست خواهد داد و البته نحوۀ استفاده و نگهداری از آن نیز بسیار مهم هست. در این مطلب به نکاتی راجع به قسمت‌های مهم باتری و نحوه نگهداری از آن اشاره کردیم تا در هنگام خرید بتوانید مشخصات مهم را بررسی و به آنها توجه نمایید. در ادامه نیز نکاتی برای نگهداری باتری ذکر شد که امیدواریم مفید باشد و با رعایت این نکات عمر مفید باتری دستگاهتان را افزایش داده و هزینه‌های خود را کاهش دهید.

منبع : سایت همکارم کامپیوتر افق